Ul. Štefana Garaja 398/16
059 40 Liptovská Teplička
Slovník slovensko-teplický s podtitulom Výber zaujímavých teplických slov.
Priezviská a prímenia Liptovskej Tepličky.
Nárečie Liptovskej Tepličky
Jedna farnosť
Liptovská Teplička od druhej polovice 20. storočia.
Do života bola v prvý deň festivalu Pod Kráľovou hoľou 6.8.2011 uvedená nová publikácia týkajúca sa L. Tepličky. Obec v spolupráci s Nadáciou SPP, Gejzom Horákom a Máriou Stančekovou vydala auditívny Slovník slovensko-teplický s podtitulom Výber zaujímavých teplických slov. Dielo obsahuje výber tých teplických slov, ktoré robia tepličtinu výnimočnou, odlišujú sa od iných nárečí a samozrejme, najmä od spisovnej normy. Textová časť zachytáva ich zjednodušenú písomnú podobu, najdôležitejšou súčasťou publikácie je však priložené DVD, na ktorom sú slová zachytené v originálnom teplickom prevedení.
Foto: Textovo-auditívny slovník, ktorý zachytáva teplické nárečie v jeho originálnej podobe.
Vlastnú publikáciu Priezviská a prímenia Liptovskej Tepličky predstavil František Bardy. Bývalý riaditeľ a učiteľ ZŠ niekoľko rokov zbieral priezviská a rodinné prezývky typické pre L. Tepličku. Zároveň pátral po spôsobe ich vzniku, ako aj po tých priezviskách a prezývkach, ktoré postupne vymizli.
Nového vydania sa dočkala aj publikácia Nárečie Liptovskej Tepličky autorov Gejza Horáka a Márie Stančekovej.
Poetickým názvom „Za starých čias“ pomenoval svoju druhú publikáciu teplický rodák Štefan Benedikt Olejár. Rozpráva v nej o živote, pomeroch a o histórii dediny.
83-ročný rodák z Liptovskej Tepličky – Dr. Štefan Benedikt Olejár žije v Seredi, ale na rodnú dedinu stále spomína. Venoval jej už druhú publikáciu s názvom Za starých čias. Prvú útlu knižku „Tepličko, Tepličko“ zostavil v roku 2007 a podobne ako v prvom prípade aj tentoraz sa zameral na históriu obce, avšak podrobnejšie. Do publikácie preložil rôzne staré listiny, a tak načrtol obraz života predkov už takmer od jej vzniku. Na 76tich stranách sa čitateľ dozvie o pomeroch, menách a vzťahoch v Liptovskej Tepličke. K zaujímavostiam patria aj rôzne historické fakty, medzi ktoré patrí napríklad zmienka z roku 1752- o tom, že v L. Tepličke v tom čase žilo 581 katolíkov a 46 evanjielikov. Kniha bola verejnosti predstavená 26. Decembra 2011 po programe pri živom betleheme. Obec ju vydala v náklade 500 kusov, zakúpiť si ju môžete v OcÚ a v takmer všetkých obchodoch v obci za cenu 3 eurá. Publikáciu konárikom zo smreka a teplickou vodou pokrstili starosta Slavomír Kopáč a František Bardy, ktorý ako dlhoročný priateľ autora pomáhal pri tvorbe tohto originálneho diela. Samotný autor Štefan Benedikt Olejár sa krstu zo zdravotných dôvodov nezúčastnil. Zástupcovia z obce mu knihu i gratuláciu odovzdali osobne na návšteve 4. januára v Seredi. Teplický rodák a autor ďalšej publikácie o našej obci neskrýval dojatie zo záujmu verejnosti o svoju prácu. Ako uviedol, bol to vianočný dar obci a štefanský dar jemu.
Publikácie si je možné zakúpiť v budove OcÚ.
Stanislav Misál, rodák z Liptovskej Tepličky napísal ďalšiu publikáciu o tejto o bci. Veriacim ju odprezentoval v decembri 2014. Názov Jedna farnosť napovedá o jej obsahu.
Ďalšou publikáciou je aj dielo Zuzany Beňuškovej a kol. z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre s názvom Liptovská Teplička od druhej polovice 20. storočia.
Mgr. František Bardy zozbieral, doplnil a zapísal povesti a historky z Liptovskej Tepličky pod názvom Spod Kráľovej hole (2015).
PaeDr. Stanislav Misál sa opäť vrátil k písaniu o Mons. Štefanovi Náhalkovi v publikácii Hlas Štefana Náhalku z Ríma (2016) a Veríme v návrat do rodnej zeme (2016).
Na sklonku roka 2017 vyšla kniha rodáka Ladislava Milana Koniec chleba, začiatok vody (príhody z prostredia obce)
28. 1. 2018 bola počas pripomienky oslobodenia obce predstavená nová publikácia „Partizánska obec Liptovská Teplička“. Je to už v poradí siedma kniha Marcela Maniaka.
Publikácia zaznamenáva pohnuté roky druhej svetovej vojny v Liptovskej Tepličke. Samostatná kapitola je venovaná Slovenskému národnému povstaniu. Počas Povstania sa táto obec ocitla priamo v centre diania. Po celú dobu sa v nej striedavo nachádzali partizáni aj nemeckí vojaci. V okolitých horách mali svoje štáby umiestnené viaceré partizánske skupiny. Partizánom pomáhali nielen jednotlivci, ale prakticky celá obec. Čitateľ sa dozvie všetko o týchto partizánskych skupinách a ich veliteľoch, o priebehu SNP v obci a jej okolí.
V ďalších kapitolách sú zachytené spomienky priamych účastníkov protifašistického odboja, mená padlých a ranených obyvateľov obce, pamätné miesta bojov, vznik a pôsobenie základnej organizácie SZPB a ďalšie zaujímavosti súvisiace s druhou svetovou vojnou v obci. Nechýba v nej ani oslobodenie obce 29. januára 1945. Čitateľ sa okrem toho všetkého dozvie aj viaceré nové informácie. (M.Maniak)
Meniny má Vladislav, Vladivoj, Eufrozina, Fruzína, Vladislava
Zajtra má meniny Edita, Edina
Návštevnosť:
ONLINE:3
DNES:243
TÝŽDEŇ:243
CELKOM:1388379
Komunálny odpad sa odváža každú nepárnu stredu v mesiaci.
Elektroodpad:
11. 02. 2023
15. 07. 2023
Nebezpečný odpad:
16. 05. - 23. 05. 2023
17. 10. - 24. 10. 2023
Kalendár zberu triedeného odpadu