Menu
ObecLiptovská Teplička
Obec Liptovská Teplička

Náučný chodník – Okolím Liptovskej Tepličky

Náučný chodník – Okolím Liptovskej Tepličky

Horské prostredie Liptovskej Tepličky a jej okolia poskytuje bohaté možnosti nielen pre oddych, ale i pre šport a rekreáciu. V zime sú tu okrem možnosti pre zimnú turistiku výborné podmienky pre bežecké a zjazdové lyžovanie. Tunajšia príroda poskytuje bohaté možnosti pre turistiku počas všetkých ročných období.

Stále viac návštevníkov využíva možnosti turistických vychádzok do jej prekrásneho okolia.
Náučný chodník „Okolím Liptovskej Tepličky“ Vás prevedie 6 km trasou s deviatimi zastávkami. Každá z nich je venovaná inej pozoruhodnej oblasti – Národnému parku Nízke Tatry, mokradiam, lesom, Považskej lesnej železnici, rastlinstvu, živočíchom a samozrejme aj tradičnému životu v obci. Na trase nie sú väčšie stúpania, výškový rozdiel medzi najvyšším a najnižším je iba niečo vyše 60 metrov . Dva krát prekračuje tok Čierneho Váhu a prejdete ju pokojným tempom vrátane zastávok do 3 hodín. Začiatok chodníka je pri budove starej požiarnej zbrojnice (autobusovej zastávke v strede obce).
Liptovská Teplička – rázovitá podhorská obec, nachádzajúca sa na severnom úpätí Nízkych Tatier pod Kráľovou hoľou v údolí Čierneho Váhu, osadená v členitom teréne. Je charakteristická hlavne zachovalou architektúrou zrubových domov, tzv. „Stodolišťom“, (stodoly vytvárajúce samostatný celok), unikátnymi zemiakovými pivnicami a terasovitými poliami. V obci sú areály pre zimné športy, križujú sa tu turistické trasy a cyklotrasy.

Obec Liptovská Teplička zo získanej dotácie z Programu obnovy dediny a ostatných finančných prostriedkov zrealizovala „Náučný chodník“ v okolí Liptovskej Tepličky. Dĺžka je 6 km.
Náučný chodník má slúžiť týmto cieľovým skupinám:

  • žiaci ZŠ s MŠ v rámci regionálnej výchovy
  • návštevníkom obce Liptovská Teplička
  • skupine obyvateľov, ktorí chodia do uvedených lokalít na zber húb, lesných plodov a na rekreačné prechádzky

Celá trasa náučného chodníka je vytvorená tak, aby nepôsobila rušivo na prírodu. Dĺžka celej trasy náučného chodníka vedie po pôvodných chodníkoch a pôvodných cestách. Časť náučného chodníka je v ochrannom pásme a časť je vNAPANT-e.

Informačný panel č. 1

je umiestnený v centre dediny. Na ňom môžeme vidieť trasu náučného chodníka a niečo z histórie Liptovskej Tepličky. Kým sa dostaneme k ďalšiemu panelu prejdeme okolo zachovalej architektúry zrubových domov Stodolišťom , ktoré tvoria samostatný celok a unikátnymi zemiakovými pivnicami.- sú to vlastne pivnice na zemiaky vyhĺbené kolmo do zeme. Teplota je v nich po celý rok je od 2 do 6 stupňov celzia a zemiaky a zelenina v nich vydržia až do ďalšej jesene.

Informačný panel č. 2

je postavený tak, aby bolo vidno na dedinu a jej okolie, Na kráľovohoľskú časť Nízkych Tatier. Tu si môžeme prečítať o chránenom území Nízkych TatierMôžeme vidieť terasovité políčka, v rozsiahlom okolí obce, ktoré svedčia o nesmiernej húževnatosti a drine našich predkov. Umožňujú pohodlnejšie obrábanie poľnohospodárskej pôdy aj na veľmi strmých svahoch. Zároveň chránia už i tak plytkú pôdu pred poškodzovaním eróziou.

Informačný panel o vode

Okolie Liptovskej Tepličky je bohaté na zdroje kvalitnej pitnej vody. Na úbočiach kráľovej hole pramenia rieky Hron, Hnilec, Hornád a Čierny Váh. Pitnou vodou sú zásobované desaťtisíce ľudí v Prešovskom kraji. Nakoniec je to napísané aj na tomto informačnom paneli a hneď sa tu môžete občerstviť chutnou a studenou vodou zo studničky.

Informačný panel č. 3

Prechádzame po málo narušenej prírode po starom chodníku smerom k bývalej horárni pod Hudačovou. Tadiaľto chodievali naši predkovia do roboty do lesov. Cez Čierny Váh sa na mieste pôvodnej drevenej lávky urobila nová. Je tu pôvodná lesná cesta, ktorá ešte aj teraz slúži na zvážanie dreva. Okolie Liptovskej Tepličky je významná tým, že sa tu nachádza veľa chránených rastlín. Sme pri informačnom paneli na ktorom sa môžeme dočítať o mokradiach.

V prírodných podmienkach strednej Európy sú za mokrade považované všetky biotopy, ktorých existencia je podmienená prítomnosťou vody. Sú to územia s močiarmi, slatinami, rašeliniskami a vodami prírodnými alebo umelými, trvalými alebo dočasnými, stojatými aj tečúcimi.

Významnosť mokradí je úzko spojená s ich funkciami v ekosystéme, ktoré sa stávajú nepostrádateľné aj pre človeka. Mokrade majú význam:

  • pre zachovanie rozmanitosti živých organizmov,
  • ako prirodzené čističky vôd sa podielajú na odstraňovaní chemických a organických odpadov, zadržiavajú vodu v krajine,
  • ako kontrolný mechanizmus povodní a ochrany pred eróziou, sú zdrojom pitnej a úžitkovej vody;

Tu sa nachádzajú mnohé druhy rastlín, z ktorých viaceré tunajšie druhy sú vzácne a a kriticky ohrozené. Môžeme spomenúť Jazyčník sibírsky „ligularia sibirica“ – je aj na inf. paneli. – je to rastlina s prenikavo žltým kvetom, ktorá dorastá do výšky okolo 1 metra. Ideme po spevnenej lesnej ceste smerom na Rovienky, ktorá je pôvodným telesom bývalej lesnej železnice.

Informačný panel č. 4

Tu sa môžeme dočítať niečo o lesoch. Už len keď pozrieme okolo vidíme krásu, ktorú nám poskytuje môžeme cítiť jeho vôňu, vieme, že zadržiava vodu.

Informačný panel č. 5

Dočítame sa o lesnej železnici, po jej bývalej trase sme vlastne aj prešli. Slúžila až do roku 1972, kedy ju zrušili. Dostali sme sa k ďalšej lávke, ktorá prechádza cez Čierny Váh je urobená v mieste, kde prechádzajú pri ťažbe traktory a konské povozy cez rieku. Teraz je tu v okolí aj dosť blata je to vlastne dôsledkom kalamity, je väčšia ťažba. Ždiarska dolina- turistické chodníky sú po jednej aj po druhej strane.

Informačný panel č. 6

V okolí Liptovskej Tepličky sa nachádza množstvo orchideí. Hojné množstvo chránených rastlín. Môžeme spomenúť niektoré : mečík škridlicový, v hojnom množstve prvosienka pomúčená – má také fialkové kvietky, vrátička mesiačkovitá, horec krížatý.

Informačný panel č. 7

Živočíchy, na informačnom paneli sú zobrazené všetky druhy, s ktorými sa v okolí môžete stretnúť. Posledný panel nám rozpráva o živote na Liptovskej Tepličke. Hlavným zdrojom obživy bol chov oviec a dobytka, tie môžeme cez leto vidieť aj v tomto okolí. Tepličania pracovali aj pracujú na terasovitých políčkach, čo môžeme aj vidieť. Ich zdrojom obživy ja aj práca v lese, ktorá tu bola odjakživa. A vraciame sa späť do Dediny roka 2007 Liptovskej Tepličky.

Krasový terén v okolí Liptovskej Tepličky je tvorený ponormi, vyvieračkami, ponornými jaskyňami a jaskyňami založenými na tektonických puklinách. Jaskyne sú nesprístupnené.
Okolie Liptovskej Tepličky poskytuje možnosti nielen pre samotný šport ale aj pre turistiku rekreáciu a oddych. Najznámejšie turistické trasy, ktoré sú vyznačené i na turistických mapách, vedú z obce údoliami Čierneho Váhu a Ždiarskeho potoka na hlavný hrebeň Kráľovohoľských Nízkych Tatier a tak aj na vrch známej Kráľovej hole.
Zelená značka vedie popri Čiernom Váhu a neskôr potoku Malý Brunov cez Záturňu a Lapinovú napokon až na Kráľovu hoľu. Nezhnačenou lesnou cestou (odbočkou zo zelenej turistickej značky) sa dá vystúpiť popri Čiernom Váhu až k jeho prameňu.

Modrá značka vedie krásnym údolím Ždiarského potoka okolo horárne Staníkovo, popod rozsiahle pasienky zvané Budnárka až na hrebeň Nízkych Tatier do sedla na západ od Andrejcovej. Odtiaľ môžu turisti pokračovať po hrebeni Nízkych Tatier (Cesta hrdinov SNP) východným smerom na Kráľovu hoľu alebo na západ cez Veľkú Vápenicu do sedla Čertovica, prípadne môžu zostúpiť niektorou z odbočiek do Heľpy, Pohorelej alebo inde.

Pre ďalší rozvoj turistiky a športovo-rekreačné účely pripravoval Obecný úrad v spolupráci s Horskou službou Nizkych Tatier v Jasnej niekoľko nových turistických chodníkov v okolí obce. Jedným z už zrealizovaných chodníkov je žltá turistická značka, ktorá vedie po lúkach Doštianky, Smrečín, Panskej hole a napokon zostupuje okrajom Budnárky do Ždiarskej doliny, kde sa povyše Staníkova pripája na modrú turistickú značku.

Sú už aj návrhnuté trasy pre cykoturistiku. Pre vysokohorskú turistiku náročnejší turisti môžu využiť nielen hrebene Nízkych Tatier, ale aj na severnej strane ležiace Vysoké Tatry.

Smerovú a informačnú tabuľu nájdete pri budove starej hasičskej zbrojnice (zastávka SAD).

Prílohy k článku:

 
PDF
 
PDF

Prílohy

naucny-chodnik-uvodny-panel.pdf

naucny-chodnik-uvodny-panel.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 2,02 MB

mapa-nizke-tatry.pdf

mapa-nizke-tatry.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 9,33 MB
Dátum vloženia: 16. 1. 2011 0:00
Dátum poslednej aktualizácie: 20. 1. 2017 3:39
Autor:

Turista

Kalendár podujatí

Po Ut St Št Pia So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Sviatok

Meniny má Milan, Nestor, Virgil, Milana

Zajtra má meniny Henrieta, Gerhard, Tristan, Desdemona, Eta

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:56
TÝŽDEŇ:0
CELKOM:1262124

.

Partneri

SMS správy a informácie z webu do telefónu

..

Kalendár zberu separovaného odpadu

Komunálny odpad sa odváža každú nepárnu stredu v mesiaci.

Elektroodpad: 05. 03. 2022 a 

16. 07. 2022

Nebezpečný odpad:

17. 05. - 24. 05. 2022              08. 11. - 15. 11. 2022

Kalendár zberu triedeného odpadu 

Zber do veľkoobjemového kontajnera (posledný pracovný deň v mesiaci od 15.00 do 17.00 v časti dvor Bory).

 

Natur-pack

Vzdelávanie

Virtuálny cintorín

Obec Liptovská Teplička
Liptovská
Teplička
Dedina
roka 2007

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.