Cena obce

Počas folklórnych slávností 2. a 3. augusta si Liptovská Teplička  pripomenula 380. výročie prvej písomnej zmienky. Pri tejto príležitosti starosta obce Slavomír Kopáč a poslanci obecného zastupiteľstva odovzdali 2. augusta na slávnostnom zasadnutí ocenenie Cena obce za celoživotný prínos  piatim občanom a dvom organizáciám.

Anne Glejdurovej za dlhodobo vykonávanú funkciu predsedníčky PPD v Liptovskej Tepličke. Zaslúžila sa o rozvoj ekologického poľnohospodárstva a agroturistiky v obci. Počas jej vedenia získalo PPD viacero ocenení, čo prispelo k šíreniu dobrého mena obce nielen doma, ale aj v zahraničí. Zároveň takýto rozvoj  družstva značnou mierou prispieva k vytváraniu pracovných miest hlavne pre našich občanov.

Jánovi Janíkovi, ktorý bol starostom obce v rokoch 1990 – 1994 a dlhoročným členom vedenia DHZ v Liptovskej Tepličke. Výrazne  prispel k  rozvoju  športu  v obci.

Jozefovi Vernarecovi, ktorý dlhé roky pôsobil ako pedagóg v Základnej škole v Liptovskej Tepličke. Zastával funkciu kantora. Bol pri počiatkoch organizovaného folklóru v obci a podnietil vznik detského folklórneho krúžku Turnička.

Jozef Vernarec nás náhle navždy opustil 6. Septembra, pár dní pred dovŕšením 85. roku života.

Jozefovi Mezovskému, ktorý pôsobil ako starosta obce 16 rokov. Aktívnym prístupom a tvorivou prácou  prispel k prílivu investícií do obce. Svojou zanietenosťou k športu sa zaslúžil o reprezentáciu obce a  sa podieľal na  založení, rozvoji a udržiavaní družby a priateľských vzťahov medzi obcami s  názvom Teplička. Má podiel na šírení dobrého mena obce Liptovská Teplička, hlavne pri získaní ocenenia „Dedina roka 2007“.

Gabriele Bohunčákovej, ktorá sa počas svojej aktívnej činnosti podieľala na tvorbe programov folklórnych slávností  Pod Kráľovou hoľou. Bola dušou folkloristka, osvetová pracovníčka, spoluorganizátorka kultúrnych podujatí v obci, zberateľka ľudovej slovesnosti. Zapísala sa do histórie obce aj svojou prácou v dobrovoľnom divadelníctve.

Gabriela Bohunčáková si zo zdravotných dôvodov ocenenie osobne neprevzala. Cenu obce  jej osobne odovzdal starosta Slavomír Kopáč v domácom prostredí.

Za organizácie prevzali ocenenia súčasný veliteľ DHZ Pavel Marušin a vedúca folklórnych skupín Katarína Fedorová.

Dobrovoľný hasičský zbor je najstaršou záujmovou a humánnou organizáciou
v obci. Od svojho vzniku neustále rozvíja svoju činnosť, ktorá našej obci prináša úžitok. Za 90 rokov trvania hasičského zboru sa v ňom vystriedali viaceré generácie. Od jeho založenia v ňom pracujú obetaví ľudia vo svojom voľnom čase. Hasiči sú pri každej kultúrnej akcii, pri každej brigáde a samozrejme pri každom požiari, ktorý vznikne v obci a okolí. Výraznou mierou sa podieľajú na rozvíjaní družby s hasičmi z obce  Dolní Čermná v ČR. Spolupracujú so základnou školou na príprave  a výchove mladých hasičov.

Folklórna skupina Tepličan sa zameriava na prezentáciu piesní a zvykov obce. Podľa doteraz zistených záznamov vznikla v roku 1974. Združuje mládež od pätnástich rokov, horná veková hranica je neobmedzená. Tvorí ju tanečná, mužská, ženská a dievčenská spevácka zložka. Pri príležitosti 35. výročia vzniku v roku 2009, počas 14. ročníka folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou, bolo do života uvedené prvé CD teplických piesní Spod Kráľovej hole. Skupina sa zúčastňuje mnohých festivalov doma i v zahraničí. Spolupracuje so Slovenským rozhlasom a televíziou na rôznych podujatiach. Reprezentuje obec na rôznych súťažiach a prehliadkach folklóru.

Dátum vloženia: 10. 8. 2014 8:00
Dátum poslednej aktualizácie: 15. 5. 2019 14:09