Líderkou roka 2012 je Anna Glejdurová

liderka-obce-2012-1

Vidiecky parlament na Slovensku (VIPA) s partnermi vyhlásili v tomto roku už 11. ročník súťaže Vidiecka žena roka – Líderka roka 2012. Do súťaže mohli byť nominované ženy, ktoré sa venujú aktivitám v rôznych oblastiach verejného života vo svojej komunite – v obci, časti obce, mikroregióne, zastupiteľstve a sú uznávanou osobnosťou – líderkou a to v kategóriách žena – aktivistka, žena – politička, žena – podnikateľka, žena – remeselníčka a žena – seniorka.

V konkurencii 35 žien sa Líderkou roka 2012 v kategórii podnikateľka stala 60-ročná Anna Glejdúrová z Liptovskej Tepličky, ktorá sa výrazne zaslúžila o rozvoj miestneho poľnohospodárskeho družstva, obce a agroturistiky. Do súťaže ju nominovala obec Liptovská Teplička. Pod pojmom žena- podnikateľka sa rozumie žena, ktorá svoje podnikateľské aktivity realizuje na vidieku, sprostredkúva zamestnanie, vytvára pracovné príležitosti, zviditeľňuje obec. Musia to byť ženy do voza aj do koča, vedieť mnoho činností, byť multifunkčné. Taká je aj Anna Glejdurová- predsedníčka poľnohospodárskeho podielnického družstva v Liptovskej Tepličke. Výrazne sa podpísala pod rozvoj miestneho poľnohosp. družstva, samotnej obce a agroturistiky. Z upadnutého družstva vybudovala ukážkové ( ohodnotené cenou Chotár roka 2007) , na ktoré sa chodia pozerať exkurzie z celého sveta. Nebála sa pokračovať v hospodárení v oklieštených podmienkach v náročnom teréne , hospodári efektívne a zaviedla výrobu bio produktov ( mäso, mliečne výrobky- syr, bryndza, žinčica, zemiaky). Zaslúžila sa o ochranu vzácnych biotopov v okolí Liptovskej Tepličky, pomáha udržiavať charakteristický ráz krajiny. Podporuje organizácie pôsobiace v obci i samotnú obec pri väčšine jej aktivít. Kvalitu PPD ako aj jej samotnej vysoko vyzdvihla aj európska komisia súťaže Dedina roka. Okrem poľnohospodárskej činnosti sa snaží o rozvoj obce, zvýšenie zamestnanosti- PPD pod jej vedením postavilo penzión, stavia welnes centrum, spolupracuje s mnohými inštitúciami. Anna Glejdurová pôsobila aj ako poslankyňa OcZ. Jej činnosť ako aj PPD viac krát prezentovala aj STV. Všetok svoj voľný čas a silu investuje do rozvoja PPD, Liptovskej Tepličky.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdávanie ocenení prebehlo 12. októbra v Dražkovciach pri Martine. Okrem zástupcov VIPA ocenila víťazky aj europoslankyňa Monika Smolková, pod ktorej záštitou sa podujatie konalo. Ocenené od nej získali zájazd do Európskeho parlamentu v Bruseli. Víťazke Anne Glejdurovej pogratuloval aj starosta obce Liptovská Teplička Mgr. Slavomír Kopáč. Ako sama ocenená povedala, je to pohladenie po duši, ocenenie za prácu, ktorej venovala život a malé pozastavenie sa v zhone povinností. Veď aj v týchto dňoch musí myslieť na prístavbu k penziónu Dolinka, zabezpečenie dostatku krmovín na zimu a ďalší rozvoj predaja z dvora i využitia mlieka na ďalšie produkty. Veríme, že sa jej tieto plány podarí uskutočniť aby sa miestne PPD a spolu s ňou aj Liptovská Teplička prezentovali na Slovensku i vo svete.

Dátum vloženia: 20. 10. 2012 8:00
Autor: Obec