Opatrenia proti šíreniu afrického moru ošípaných

Poľovnícke združenie Čierny Váh v Liptovskej Tepličke v súvislosti so šírením afrického moru ošípaných vyzýva verejnosť na zvýšenú opatrnosť za účelom predchádzania šíreniu tohto ochorenia. Viac:

Africký mor ošípaných (AMO) je vysoko nákazlivá vírusová choroba sviňovitých, ktorá sa nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch, v sekrétoch a exkrétoch chorých a uhynutých zvierat a v ich svalovine. Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou (42°C), ktorá môže trvať niekoľko dní, zvieratá sú apatické, malátne, vyznačujú sa zvracaním, krvavými hnačkami, krvácaním v podkoží a tiež dýchacími ťažkosťami. Typický je rýchly priebeh. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou. Úmrtnosť dosahuje až 90-95 %.

AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat.

AMO bol na Slovensku prvý krát potvrdený 25. júla 2019 v chove domácich ošípaných.

V tejto súvislosti PZ Čierny Váh prosí verejnosť o zvýšenú ostražitosť pri pobyte v prírode, a to najmä, aby sa návštevníci nedotýkali kadáverov uhynutej zveri, psy mali uviazané po celý čas na vôdzke a po príchode z lesa si  dôkladne očistili svoje šatstvo vrátane obuvi.

Osobitne upozorňujeme chovateľov ošípaných, pre ktorých je určené farmárske desatoro v prílohe tohto oznamu.

Je potrebné podotknúť, že len spoločným a svedomitým dodržiavaním pravidiel predídeme negatívnym dopadom tohto ochorenia.

AMO všeobecné informácie

Farmárske desatoro pri chove domácich ošípaných

Nekomerčné chovy

Prílohy