Ul. Štefana Garaja 398/16
059 40 Liptovská Teplička
Pri vstupe do obce Vás privíta drevený pamätník SNP- partizánska obec Liptovská Teplička, kaplnka sv. Jána Nepomuckého a vysunuté pracovisko NAPANT-u s malou expozíciou o krajine a Považskej lesnej železnici. Odtiaľ môžete odbočiť na miestnu BIOfarmu- poľnohospodárske podielnické družstvo, kde si po
Z PPD môžete pokračovať údolím okolo Čierneho Váhu na Kráľovu hoľu, či na náučný chodník Okolím obce, zastaviť sa v penzióne Vikartovský mlyn v zime v lyžiarskom stredisku SKI Park. Ak sa rozhodnete pokračovať smerom do obce, navštíviť môžete pri hlavnej ceste Pekéreň, kde okrem nákupu potravín môžete nazrieť do pôvodnej pekárskej pece, oproti sa najesť v útulnej reštaurácii Turnička. Na hlavnej ceste na vašu návštevu čaká Teplická izba - výstava fotografií, pôvodného remeselného náčinia, ukážka spracovanie ľanu a domácnosti. V tejto budove nájdete aj ďalšie potraviny. Pár metrov na rázcestí stojí kríž - pamiatka na prvý kostol v Liptovskej Tepličke a o niekoľko metrov ďalej na križovatke- penzión Váh s krčmičkou. Za ním nájdete obecný úrad, obecnú knižnicu, potraviny, priemyselný tovar, Teplický pôvodne zariadený domček s netradičnou pecou a pamätnú tabuľu rodáka františkána Bystríka Janíka. Ak sa rozhodnete pokračovať po hlavnej ulici na ľavej strane nájdete zdravotné stredisko, lekáreň, miestne Lesné pozemkové spoločenstvo, potraviny, predajňu mäso-udeniny. O pár metrov ďalej stojí prvá ,,stará“ hasičská zbrojnica s autobusovou zastávkou, oproti textil, domáce potreby, kvetinárstvo. Vedľa pamätník padlých vo vojnách, stará budova školy, rím.-kat. kostol sv. Jána Krstiteľa z r. 1759, základná škola, potraviny, pošta. Ak budete pokračovať okolo potravín so spoločenským domom po ulici Š. Garaja, natrafíte na faru, materskú škôlku, novú hasičskú zbrojnicu. Pamätná tabuľa pápežského preláta a zakladateľa Ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme Mons. Štefana Náhalaku je umiestnená na dome, v ktorom žil. Od novej hasičskej zbrojnice pokračujú ulice Kobyliarky a Š . Nahalku. Oboma sa dostanete pod lyžiarske svahy do penziónu s reštauráciou Dolinka, v ktorej si môžete objednať aj biokuchyňu. Odtiaľto vedú už len turistické značky na Kráľovu hoľu. Ak v strede obce pri starej hasičskej zbrojnici odbočíte popod kostol po ulici Uhlárová, cesta vás zavedie k miestnej píle, športovému centru s futbalovým,multifunkčným a workoutovým ihriskom. Dolinou sa môžete dostať aj na Kráľovu hoľu, či ku krížu, ktorý pripomína najväčší boj v okolí Liptovskej Tepličky. Ak sa pri starej hasičskej zbrojnici vyberiete vľavo, dostanete sa do areálu takmer stovky stodôl (plne využívané budovy na uskladnenie úrody ale i vozov a iného poľnohospodárskeho náradia sú netypické svojim zoskupením na jednom mieste), unikátnych zemiakových pivníc, dreveného amfiteátra, z ktorého a nad ním stojacej skaly Turničky sa vám ponúka nádherný pohľad na obec, Vysoké Tatry a unikátne terasovité polia, aké inde nenájdete. Vytvorené boli tvrdou prácou pôvodného obyvateľstva, oraním do strmého svahu a navršovaním skál po okrajoch políčok, čo malo slúžiť ako odčlenenie pozemkov ale i ako sklad nežiaducich kameňov z ornej pôdy. Dodnes sa obhospodarujú samostatne hospodáriacimi roľníkmi i PPD ako zemiakové políčka, poľany na seno, tie vyššie položené slúžia ako pasienky.
Amfiteáter je okrem známych folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou (sú prehliadkou amatérskych ale i profesionálnych folklórnych skupín a súborov zo Slovenska ale i zahraničia, stretnutím 3 regiónov, Liptova, Spiša, Horehronia na ktorých rozhraní obec leží, ukážkou remesiel, jedál autentického života v sprievode obcou a množstva sprievodných podujatí). dejiskom viacerých menších i väčších podujatí obce- odpust, Deň s rodinou, Deň sv. Huberta, Dni ekologiského poľnohospodárstva, hasičské súťaže a i. Spomínané pivničky sú to vlastne jamy na zemiaky vyhĺbené kolmo do zeme. Hĺbku dosahujú okolo 2,5-3m, majú hruškovitý tvar, smerom hore sa zužujú. Nad jamou je strieška z guľatiny, na nej vrstva hliny pokrytá mačinou. Striešku, ktorá má mierny spád, podopierajú malé dvierka vsadené do stĺpikov. Vďaka vápencu ( dolomitu) do ktorého sú vyhĺbené a stabilnej teplote 2 až 6 °C si zemiaky a zelenina udržia pomerne dobrú kvalitu po celý rok. Do jednej pivničky sa zmestí 30 i viac vriec zemiakov. Dodnes sa zachovalo okolo 400 zemiakových pivníc, stále sa využívajú na uskladnenie zemiakov. sú to vlastne kolmo do zeme vyhĺbené diery so strieškou slúžiace na uskladnenie zemiakov a zeleniny. Sú stále plne využívané.
Cestou popod amfiteáter naďabíte na prameň Škverkovec s pitnou priezračnou vodou, ďalej cesta vedie okolo cintorína, kaplnky sv. Trojice, Domu nádeje (smútku) na náučný chodník Okolím Liptovskej Tepličky a na turistické chodníky a cyklistické trasy na Kráľovu hoľu. Na náučnom chodníku dlhom 6,5km, ktorý si môžete skrátiť na 2km sa dozviete informácie o krajine, vodstve, živočíchoch, rastlinstve, hospodárení, lesnej železnici, mokradiach a mnoho iného. Hneď ako zájdete za domy Liptovskej Tepličky, vstupujete do chráneného územia i NAPANTu.
Pri prechádzke obcou stretnete ešte v krojoch oblečené ženy, začuť môžete stále používané teplické nárečie a nie je náhodou stretnúť aj konské povozy. Na svahoch nad obcou zazriete pasúce sa stáda oviec. Ak si chcete pozrieť pôvodnú ľudovú architektúru, drevené zrubové domy nájdete pri hlavnej ceste a v strede obce. Na posedenie v niektorých z miestnych reštaurácií a penziónov si môžete objednať vystúpenie detského folklórneho súboru Turnička alebo folklórnej skupiny Tepličan s ľudovou hudbou. Ďalšie informácie môžete získať od kultúrnej referentky v budove OcÚ.
Tešíme sa na Vás.
Meniny má Mikuláš, Nikita, Niko, Nikolas, Mikuláška
Zajtra má meniny Ambróz, Amarant, Amaranta, Ambrózia
Návštevnosť:
ONLINE:2
DNES:98
TÝŽDEŇ:996
CELKOM:1414152
Komunálny odpad sa odváža každú nepárnu stredu v mesiaci.
Elektroodpad:
11. 02. 2023
15. 07. 2023
Nebezpečný odpad:
16. 05. - 23. 05. 2023
17. 10. - 24. 10. 2023
Kalendár zberu triedeného odpadu