Ul. Štefana Garaja 398/16
059 40 Liptovská Teplička
Prvá písomná zmienka o Veľkom Bereznom pochádza z roku 1409. V období 1919 až 1939 bolo mesto súčasťou Česko-Slovenska. So Slovenskom ho v súčasnosti spája neďaleký cestný hraničný priechod Malé Berezné-Ubľa vzdialený 8 km.
V meste žije takmer 7000 obyvateľov.
Od roku 2013 je Veľké Berezné partnerskou obcou Liptovskej Tepličky. K tomuto kroku došlo po zistení historického prepojenia mesta a obce.
Ako vzniklo partnerstvo
Prvú informáciu o vysťahovalectve obyvateľov Liptovskej Tepličky do Veľkého Berezného získal starosta Slavomír Kopáč náhodne od zástupcov obce Stakčín. Zároveň boli nápomocní pri prvom kontakte samospráv.
2013
Počas folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou 2013 bola podpísaná slovensko-ukrajinská spolupráca s mestom Veľké Berezné.
Primátor mesta bol v tom čase Bogdan Kyrlyk, ktorý pred podpísaním dohody obec dvakrát navštívil.
Partneri zistili, že majú nielen spoločných predkov, ale tiež podobné problémy. Dohodli sa, že o financie na ich riešenie budú starostovia bojovať spoločne lebo partnerské programy cezhraničnej spolupráce nie sú len o návštevách a výmene suvenírov.
S ukrajinským Veľkým Berezným má naša obec spoločný problém – žiakom chýbajú telocvične. Starostovia Slavomír Kopáč a Bogdan Kyrlyk sa rozhodli spoločne zabojovať o získanie finančných zdrojov na kultúrno-športové budovy z financií Európskej únie v programe slovensko-ukrajinskej spolupráce. Za týmto účelom sa 8. októbra 2013 stretli s generálnou konzulkou Ukrajiny na Slovensku Oľgou Benč. Na stretnutí v Prešove im generálna konzulka prisľúbila pomoc pri hľadaní možností financovania telocviční. Slovenským a ukrajinským Tepličanom tiež prisľúbila podporu vzájomných kultúrnych a poznávacích aktivít.
Dohoda o spolupráci bola oficiálne podpísaná 15. novembra 2013 pri príležitosti otvorenia nového honorárneho konzulátu SR v Ukrajine. Pätnásteho novembra bol vo Veľkom Bereznom otvorený druhý honorárny konzulát SR na Ukrajine. Otvoril ho šéf slovenskej diplomacie, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Po otvorení konzulátu podpísali starostovia Slavomír Kopáč a Bogdan Kyrlyk dohodu o partnerskej spolupráci medzi Liptovskou Tepličkou a Veľkým Berezným. Krajania spolu s ministrom a oboma starostami odhalili pamätnú tabuľu Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.
Prvé náznaky spoločných projektov financovaných z prostriedkov Európskej únie zastavili nepokoje v Ukrajine v roku 2014.
2015
22. augusta 2015 zazneli na námestí mesta Veľké Berezné aj piesne z Liptovskej Tepličky. S potomkami vysťahovaných Tepličanov sa členovia folklórnej skupiny Tepličan z Liptovskej Tepličky a zástupcovia samosprávy stretli v nedeľu počas sv. omše, neskôr navštívili aj cintorín. Omša bola slúžená v slovenskom jazyku v mestskej časti Liptáky. Pomenovanie nesie práve po zakladateľoch i staviteľoch kostola z Liptova. Spoločných predkov dokumentujú aj mená na náhrobných kameňoch v miestnom cintoríne.
Folklórne skupiny z Veľkého Berezného vystúpili počas folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou v rokoch 2014, 2019, 2022.
2021
V súčasnosti partneri plnia medzinárodný projekt HUSKROUA.
Predstavenie a prvé stretnutie partnerov HUSKROUA prebehlo počas víkendu 24. a 25. 7. 2021 v našej obci. Výsledkom projektu bude výskum a publikácia o vysťahovalectve Cesty predkov, zrekonštruovaná stará hasičská zbrojnica na múzeum a infocentrum v Liptovskej Tepličke, park vo Veľkom Bereznom v Ukrajine a materská škola v Novom Meste pod Šiatrom v Maďarsku. Začiatok realizácie stavebných prác - investičných častí je naplánovaný na roky 2022-2023.
Meniny má Mária, Maja, Manon, Manona, Marica, Mariela, Marieta, Marika, Marila, Mariola, Marlena, Marusia
Zajtra má meniny Ctibor, Amát, Amátus, Stibor, Sven, Amáta
Návštevnosť:
ONLINE:2
DNES:102
TÝŽDEŇ:1874
CELKOM:1544134
Komunálny odpad sa odváža každú nepárnu stredu v mesiaci.
Elektroodpad:
09. 03. 2024
27. 07. 2024
Nebezpečný odpad:
28. 05. - 04. 06. 2024
01. 10. - 07. 10. 2024
Kalendár zberu triedeného odpadu