Ul. Štefana Garaja 398/16
059 40 Liptovská Teplička
Liptovská Teplička je súčasťou regiónu, známeho pod názvom Liptov, ktorý sa rozprestiera v údolí horného toku Váhu, a to od jeho prameňov až po sútok s Oravou.
Osídlenie Liptova je doložené archeologickými nálezmi z mladšej doby kamennej. Najväčší kolonizačný rozvoj zaznamenal v 13. storočí. Do poslednej etapy kolonizácie Liptova patrí osídlenie juhovýchodnej časti tohto regiónu v prvej polovici 17. storočia. V zalesnených lokalitách pribúdajú obyvatelia tzv. goralskou kolonizáciou a vznikajú nové obce medzi ktoré patrí aj Liptovská Teplička.
K najväčším pozemkovým vlastníkom v Liptove za feudalizmu patrilo hrádocké panstvo. Jeho centrom bol hrad Liptovský Hrádok.
Na základe výsledkov jazykového výskumu to boli goralský horali z pomedzia Hornej Oravy a Kysúc, ktorí sa usadili v najvýchodnejšej časti Nízkych Tatier v nadmorskej výške okolo 920 m nad morom pri potoku Teplica. Tu si hľadajú nový domov a zakladajú dedinu, ktorej názov sa odvodzuje od pomenovania potoka nezamŕzajúceho ani v zime. V stredovekých písomných prameňoch sa tiež uvádza v podobe “obec Tepličanska” alebo Teplicska. Od začiatku dvadsiateho storočia sa k pôvodnému názvu pridáva atribút “Liptovská“. Dvojslovný názov Liptovská Teplička sa používa dodnes.
Do roku 2020 sa za najstaršiu písomnú zmienku o obci považoval údaj z roku 1634.
Pri príprave monografie o Liptovskej Tepličke (uvedenej v roku 2020) bola nájdená nová prvá známa písomná zmienka o obci Liptovská Teplička - kráľovská listina z roku 1623. Teplička sa v nej uvádza medzi dedinami Hrádockého panstva. Nahradila dovtedy známu písomnú zmienku z roku 1634.
Spočiatku obyvatelia mali právo poľovať na divú zver a loviť ryby na základe tzv. šoltýskeho práva. Klčovali lesy a takto získané pozemky používali ako pastviny a ako ornú pôdu. Prameňom finančných príjmov Tepličanov bolo drevorubačstvo v okolitých lesoch, poľnohospodárska produkcia a živočíšna výroba.
Životná úroveň obyvateľstva v drsnom horskom prostredí bola pomerne nízka. Často sa ešte zhoršovala tým, že ich stíhali živelné pohromy a epidémie.
V roku 1706 postavili drevený kostol (kaplnka), ktorý zasvätili sv. Jánovi Krstiteľovi. Uholný (základný) kameň nového murovaného kostola bol položený 15. júna 1755. Postaveným bol v barokovom slohu. V roku 1766 sa Teplička stala samostatnou farnosťou,zriadená bola fara a tento rok je zároveň prvým údajom o miestnej konfesionálnej škole. Táto poskytovala najzákladnejšie školské vzdelanie.
Folklórne slávnosti
POD KRÁĽOVOU HOĽOU
29. a 30. 7. 2023
Meniny má Vilma, Elmar, Maxim, Maxima
Zajtra má meniny Ferdinand, Neander, Ferdinanda
Návštevnosť:
ONLINE:4
DNES:220
TÝŽDEŇ:220
CELKOM:1343253
Komunálny odpad sa odváža každú nepárnu stredu v mesiaci.
Elektroodpad:
11. 02. 2023
15. 07. 2023
Nebezpečný odpad:
16. 05. - 23. 05. 2023
17. 10. - 24. 10. 2023
Kalendár zberu triedeného odpadu