Liptovská Teplička otvorená spolupráci

Tepličan v Poľsku

Obec Liptovská Teplička je jednou z okrajových obcí okresu Poprad. Jej poloha predurčuje Tepličanom uzavretosť , oberá ich o možnosti styku so svetom. V Litovskej Tepličke je to však naopak.

Jednou z priorít obce je nielen prilákať návštevníkov,  ale aj ukázať svoje kvality v okolí a zahraničí.  A darí sa im. Folklórna skupina Tepličan sa počas prvého májového víkendu predviedla  v Poľsku na folklórnom podujatí Stretnutie regiónov v Michalczowe a Festivale kvitnúcich sadov v Lososinej Dolnej. Okrem vystúpení s tradičnými tancami a spevmi Liptovskej Tepličky si pozreli aj soľnú baňu Wieliczka pri Krakowe, Lososinu Dolnu, jej jazero či kostol. Vystúpenia- jedno z nich o 23.30 hod., zožali veľký úspech. Kým prvé podujatie malo čisto folklórny ráz a vystúpili na ňom okrem Tepličanu aj FSK z Poráča, ale i taliansky súbor Crescendo a viacero poľských súborov. Na nedeľnom podujatí sa okrem folklóru predstavila dychová hudba, moderná, mažoretky, bojové umenia i bábkové divadlo a letecká šou. Folklórny súbor z Michalcowej – Losossinej Dolnej vystúpil na folklórnych slávnostiach Pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke  pred dvoma rokmi. S Lososinou Dolnou, ktorá spravuje 10 okolitých obcí  s počtom 10.5 tisíc obyvateľov,  nadviazala Liptovská Teplička dlhodobú partnerskú spoluprácu, spolu  s ďalšími partnermi  z krajín EU sa uchádzajú aj o prostriedky z grantov EU. Podobný projekt  zameraný na tradície a poznávanie krajín- Európa pre občanov, absolvovali s maďarskou obcou Kazár v uplynulých troch rokoch. Spolupráca však pokračuje ďalej. Družstvo z Kazáru  sa zúčastnilo na Regionálnej súťaži vo výrobe a jedení šúľancov na rýchlosť v marci v Liptovskej Tepličke, teplické špeciality pôjdu reprezentovať Slovensko 25. mája do maďarského Kazáru na Laška festival, ktorého sa každoročne zúčastňuje cez 50 súťažných družstiev z Maďarska a i krajín .

Tieto dve obce však nie sú jedinými partnermi  Liptovskej Tepličky. Dlhé roky obec, dobrovoľný hasičský zbor, folklórne kolektívy  a škola udržiava vzťahy a výmeny s družobnou obcou Dolní Čermná ČR.

Otvorená je aj spolupráci s regiónom, MAS Pro Tatry, OOCR Tatry Podhorie a s Mikroregiónom Pramene Hornádu a Čierneho Váhu. Liptovská Teplička je iniciátorom myšlienky vzájomnej spolupráce a propagácie obcí mikroregiónu. Začala v roku 2012 výstavou bábik mikroregiónu a regiónu, prezentačnými stodolami mikroregiónu počas folklórnych slávností. V tomto roku plánuje výstavu drevených betlehemov, vypracovala podrobný kalendár podujatí mikroregiónu a v súčasnosti pracuje na vytýčení trasy a spracovaní mapy, DVD a propagačného materiálu- Cesty Mikroregiónom Pramene Hornádu a Čierného Váhu.

V pláne je i spolupráca s Mikroregiónom Horný Liptov na trase po stopách fotografa Martina Martinčeka či Považskej lesnej železnice. Liptovská Teplička spolupracuje aj viacerými inštitúciami a vysokými školami, ktoré navštevujú obec. Naposledy koncom apríla Štátna ochrana prírody B. Bystrica uskutočnila v Liptovskej Tepličke exkurzia s témou Regionálny rozvoji v chránených územiach. Medzinárodná delegácia si pozrela film o Liptovskej Tepličke, prezentáciu o súčasnosti a plánoch starostu Mgr. Slavomíra Kopáča, o hospodárení v minulosti a súčasnosti  z úst predsedníčky Poľnohospodárskeho podielnického družstva Anny Glejdurovej, po obci sa povozili na konskom povoze, navštívili biofarmu PPD, v družstevnom penzióne Dolinka si pochutnali na bioobede a popoludní navštívili Stodolište, zemiakové pivnice a Náučný chodník okolím obce. V najbližších dňoch je ohlásená exkurzia z Českej republiky. Podľa slov starostu Slavomíra Kopáča:,, Robíme všetko pre to, aby dali o sebe vedieť na Slovensku i v zahraničí a prilákali návštevníkov do obce. Aj keď máme v súčasnosti zatvorené väčšie lyžiarske stredisko, stále máme čo ponúknuť. Plánov máme veľa, medzi nimi vybudovať informačné centrum a mini skanzen Teplický dvor , kde by našli prácu ďalší občania, na tieto aktivity zháňame finančné zdroje alebo partnera“. Veríme, že sa Liptovskej Tepličke bude v spolupráci a jej vlastnom rozvoji dariť.

Dátum vloženia: 5. 5. 2013 8:00
Dátum poslednej aktualizácie: 25. 11. 2017 23:10