Odvážna chladnička naučila deti v Liptovskej Tepličke recyklovať staré spotrebiče

photo

Základná škola v Liptovskej Tepličke v rámci environmentálnej výchovy a združenie ENVIDOM pripravili deťom divadelné prekvapenie. Približne 80 detí  1. stupňa základnej školy si spolu so svojimi pedagógmi vo štvrtok 21. marca 2013 popoludní vychutnali bábkové divadielko „NEPATRÍME NA SMETISKO“.

„Je to rozprávka  o  odvážnej chladničke Julke, ktorá chce zachrániť seba i svojich kamarátov pred smutným koncom na smetisku. V tomto  interaktívnom príbehu  s modernými pesničkami majú aj deti svoju úlohu pri záchrane hlavných hrdinov. Sme radi, že sme mohli zavítať aj na Liptov a aj tu naučiť tých najmenších, že staré spotrebiče patria do zberu“,  vysvetľuje  Jana Nahálková,  PR & Marketing manažérka združenia  ENVIDOM.

„Sme veľmi radi, že divadielko zavítalo aj do Liptovskej Tepličky. Aj naše deti tak takouto príjemnou zážitkovou formou získali ďalšie informácie v oblasti triedenia odpadu, čo je jedným z hlavných cieľov environmentálnej výchovy, ktorú realizujeme aj v našej základnej škole“, hovorí Janka Pastuchová, učiteľka ZŠ v Liptovskej Tepličke. Deti sa vďaka odvážnej chladničke Julke opäť dozvedeli o potrebe zmeniť náš postoj  k ochrane životného prostredia“, dodáva.

Divadielko vytvorilo ENVIDOM – Združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu  v roku 2009. Odvtedy putuje po celom Slovensku, a tak sa Julka stala hrdinkou už tisícok detí.

Pojmy spojené s recykláciou sú pre najmenšie deti náročné na  pochopenie. Bábkové divadielko s „happyendom“  spĺňa preto mnohé atribúty environmentálnej výchovy vhodnej pre najmenšie deti. Touto zážitkovou formou a vytvorením si pozitívnych citových väzieb k hlavným hrdinom – spotrebičom sa už najmenšie deti naučia, že „staré spotrebiče, za to, že nám verne slúžili, si  zaslúžia dôstojný dôchodok“. Nepatria preto na smetisko ale na zberný dvor alebo naspäť do predajní, odkiaľ ich možno zaniesť na ekologickú recykláciu.

Predstavenie veľmi pozitívne prijali nielen u detí ale aj učitelia. „Zmeniť myslenie ľudí a naučiť ich novým návykom je proces dlhodobý. Preto aj pri environmentálnej výchove je najlepšie začať už od detstva. Veríme, že predstavenie nám poslúži aj naďalej a prostredníctvom neho budeme môcť deťom ľahšie vysvetliť, ako správne nakladať s elektroodpadom“, konštatuje Janka Pastuchová.

Ďalšie informácie:

Ing. Jana Nahálková

ENVIDOM – Združenie výrobcov elektrospotrebičov pre  recykláciu

Ružová dolina 6

821 08 Bratislava

Tel.: 0911 250 015

E-mail: jana.nahalkova@envidom.sk

O združení ENVIDOM

ENVIDOM – Združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu zabezpečuje a financuje  zber a recykláciu odpadu z veľkých a malých domácich spotrebičov a elektrických a elektronických nástrojov na území celého Slovenska. Spolupracujú pri tom so samosprávami, zbernými dvormi, zberovými a prepravnými spoločnosťami, predajňami a spracovateľmi. Kolektívna organizácia ENVIDOM pracuje na neziskovej báze. Združuje výrobcov mnohých národných aj nadnárodných značiek bielej techniky, ktorí v súčasnosti tvoria približne 80% trhu veľkých domácich spotrebičov a približne polovicu trhu malých domácich spotrebičov.

Dátum vloženia: 22. 3. 2013 8:00
Dátum poslednej aktualizácie: 24. 11. 2017 23:18