Predstavenie monografie Liptovská Teplička a novej prvej písomnej zmienky o obci

Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k slávnostnej atmosfére
odpustovej slávnosti s predstavením monografie Liptovská Teplička. Viac o podujatí, fotogaléria, video, informácie o predaji.

Obec Liptovská Teplička predstavila novú monografiu a

novú najstaršiu písomnú zmienku o obci

Obec Liptovská Teplička predstavila 21. júna 2020  novú monografiu obce. Slávnosť sa konala v kostole po odpustovej svätej omši.

V úvode zaznela báseň  Mgr. Františka Bardyho U nás v podaní Alexandry Sýkorovej. Zostavovateľka monografie PhDr. Zuzana Kollárová PhD. ju prestavila prítomným a odovzdala starostovi  obce Mgr. Slavomírovi Kopáčovi. Ten vo svojom príhovore poďakoval autorom i občanom za spoluprácu. Knihu následne symbolicky odovzdal ďalším generáciám – dvom deťom v teplickom kroji. Slávnosť ukončila obľúbená pieseň Pod úbočou v podaní FSk Tepličan a verejnosti.

Publikáciu Liptovská Teplička zostavil  tím skúsených autorov pod vedením PhDr. Zuzany Kollárovej PhD.: prof. PhDr. Júlia Dudášová, CSc., PhDr. Zdenka Krišková, PhD., PhDr. Božena Malovcová, PhDr. Miroslav Martinický, PaedDr. Stanislav Misál, Ing. Anton Potaš, PhDr. Marián Soják, PhD., Ing. Martina Šlampová.

Kniha prináša informácie o obecných symboloch, prírodných pomeroch, archeologických nálezoch, najstaršej písomnej zmienke a ďalšom vývoji obce do roku 1848. V neskoršom období sú kapitoly rozdelené podľa oblastí na politické dejiny a samosprávu, hospodárstvo, cirkevné dejiny farnosti, školstvo, kultúrne, spoločenské a športové aktivity a zdravotníctvo. Motivujúcimi pre ďalšie generácie sú kapitoly venujúce sa osobnostiam, nárečiu, etnografii.

Monografia  je obohatená o fotografie  zaslúžilého umelca Martina Martinčeka. Obec  mu týmto spôsobom vzdáva úctu a vďaku za jeho dielo. Fotografie poskytla Slovenská národná galéria.

Vydanie knihy finančne podporil Prešovský samosprávny kraj.

Vyšla v náklade 1500 ks v Popradských tlačiarňach, vydavateľstve, s. r. o. vo formáte A4 s počtom 375 strán.

Vznik monografie prispel k odhaleniu novej najstaršej písomnej zmienky o obci. Tento údaj bol verejnosti oznámený počas predstavenia knihy.

Za prvú známu  písomnú zmienku o obci Liptovská Teplička sa považuje kráľovská listina z roku 1623, v ktorej sa Liptovská Teplička uvádza medzi dedinami  Hrádockého panstva. Nahrádza doteraz známu písomnú zmienku z roku 1634.

Nepriaznivé počasie prinútilo usporiadateľov zmeniť miesto podujatia z amfiteátra do miestneho kostola. Z tohto dôvodu sa autogramiáda autorov konala v penzióne Dolinka.

Jeden výtlačok publikácie bude doručený každej domácnosti v obci. Monografiu si bude možné zakúpiť v OcÚ, kvetinárstve v obci (20€/ks).

Video omša a predstavenie knihy

Video predstavenie knihy a novej prvej písomnej zmienky - samostatné

Dátum vloženia: 22. 6. 2020 11:02
Dátum poslednej aktualizácie: 24. 6. 2020 14:54